Kryptoměny nejsou podvod.
Translate:
Rubriky

Přehled námi používaných burz, na kterých lze prodávat nebo nakupovat kryptoměny.

Uvádíme pouze burzy, které sami používáme. Každá z těchto uvedených burz má své výhody i nevýhody. Krátké popisy uvádíme níže. Existuje celá řada burz, bezpečných i méně bezpečných. Je na každém, jakou burzu či burzy si případně zvolí. Je vždy potřeba zvažovat, které burze svěříme své peníze nebo kryptoměny. Jsou známy případy, kdy byly burzy hackery vykradeny a členové těchto burz tak přišli o značné sumy.

Snad nejznámějším je případ japonské burzy MtGox, která byla v počátku roku 2014 zcela vykradena. Ani české burze Bitcash se nevyhnulo vykradení a burza zcela skončila. Následné podání trestního oznámení nejspíš nepovede k náhradě vzniklých škod.

V žádném případě se nejedná o vyčerpávající výčet burz. Opakujeme, že uvádíme burzy, na kterých jsme obchody již uskutečnili a na kterých i nadále obchodujeme.

BTC-e
BTC-E

Je poměrně bezpečná burza a obchodování na ní je snadné i poměrně levné. Za každý uskutečněný obchod si burza vezme poplatek 0,2% z uskutečněného obchodu. Její velkou výhodou je možnost financování přes celou řadu elektronických peněženek, jako je Payeer, EgoPay,Perfect Money a ještě několik dalších.

Problémem však je jak dostat na burzu peníze k nákupu kryptoměn, pokud zájemce nemá žádnou peněženku, a i když ji má ale nemá v ní peníze, obvykle zaslání peněz do vlastní peněženky pomocí bankovního účtu je drahé. Stejně tak je drahé poslat si peníze přímo na tuto burzu. Burza nepřijímá SEPA platby, pouze mezinárodní bankovní převod a navíc minimální vklad činí 2.000 USD, což je velmi mnoho. Výhodou pak je, že je zde možno obchodovat nejen BitCoiny, ale i další kryptoměny nejen za USD, ale i za eura, ruble či libry. Cryptoměnu DogeCoin však burza neobchoduje. Web je v angličtině a v ruštine.

BITSTAMP     

Bitstamp

Je rovněž bezpečná burza, kde je snadné obchodování. Poplatky má burza odstupňované podle obratu obchodníka za poslední měsíc. Nejvyšší poplatek činí 0,5% a se stoupajícím měsíčním obratem se snižuje. Na této burze však lze obchodovat pouze BitCoiny, jiné kryptoměny burza neobchoduje.

Výhodou burzy je možnost zaslat si peníze na jejich účet SEPA převodem. Poplatek za převod platíte své bance, a to podle toho, kde máte zřízen účet. Co je SEPA platba a kolik stojí u některých bank se můžete dočíst zde. Stejně tak burza za malý poplatek bezproblémově převede peníze zpět na váš účet. Účet je však nutno ověřit. Burza nemá žádné limity jak pro vklady tak pro výběry peněz. Nevýhodou pak je, že peníze nemůžete převést do některé z elektronických peněženek, protože burza elektronické peněženky nepodporuje.

Další výhodou je, že web je možno si zobrazit v několika jazycích mezi nimiž nechybí čeština.

 

Burza BitStock          Bitstock

Tato česká burza je z hlediska bezpečnosti proti vykradení BitCoinů jednoznačně nejbezpečnější a z tohoto pohledu by si zasloužila první místo v našem seznamu.

Všechny obchody probíhají tak, že prodávající nemá na burze bitcoinový účet, ale BitCoins drží ve své peněžence. Nabídne-li prodávající BitCoins k prodeji, burza pomocí Blockchainu ověří stav jeho peněženky, a pokud nabízeným množstvím prodávající disponuje, zařadí příkaz na burzu resp. příkaz provede. Zároveň vyzve prodávajícího, aby prodané BitCoins převedl na adresu peněženky kupujícího, kterou mu sdělí. To vše probíhá zcela automaticky a v reálném čase.

K prodeji BitCoins na této burze musí mít prodávající na účtě burzy složeny reálné peníze, a to nejméně 10% z ceny transakce jako kauci pro případ, že by se rozhodl v závěru své BitCoins neprodat třeba proto, že se zvýšila jejich cena. K převodu z prodávajícího na kupujícího je lhůtě 24 hodin. Pokud v této lhůltě Blockchain transakci nepotvrdí, burza transakci zruší a kupujícímu vyplatí zadrženou částku jako odškodné za zmařený obchod. Jakmile BitCoins prodávající převede kupujícímu, burza to opět automaticky ověří v BlockChainu, prodávajícímu uvolní blokovanou částku a současně převede na jeho účet reálné peníze z kupní ceny, které je možno kdykoliv převést na svůj bankovní účet.

Stejným způsobem probíhá obchod ze strany kupujícího. Kupující zadá požadavek na burzu k nákupu BitCoins. Hodnotu poptávaného obchodu musí mít složenu na svém účtu burzy v reálných penězích. Jakmile se obchod uskuteční a BlockChain jej potvrdí (kupující vidí nakoupení BitCoins ve své peněžence, burza z jeho reálných peněz zaplatí prodávajícímu.

Právě pro tento způsob zprostředkování obchodů nemůže být burza nikdy vykradena, protože sama žádné BitCoins nedrží a tím burza už ani nemůže být bezpečnější.

Tento způsob však má i své nedostatky. Především obchody neprobíhají v reálném čase. To znamená, že i když je obchod spárován, je třeba čekat na prodávajícího, až své BitCoins pošle kupujícímu, na což má prodávající 24 hodin. Krátké obchody (tzv. Short obchody) se tady dělat nedají. Také rozdíly mezi nabízenou a poptávanou cenou jsou velmi velké v porovnání s ostatními burzami jako je především BTC-e a BitStamp. Na těchto burzách jsou rozdíly mezi poptávkou a nabídkou řádově v 0.01 USD, ale také menší. Na burze Bitstock je to řádově v jednotkách ale i desítkách dolarů-samozřejmě po přepočtu ceny z českých korun na USD. Podle našeho názoru je to důvod, že se zde velké objemy neobchodují. Nicméně na jiné stránce webu radíme (stránku připravujeme), jak tuto burzu velmi dobře a samozřejmě zcela legálně, využít k směně vlastněných BitCoins za české koruny a peníze mít v krátkém čase k dispozici na svém bankovním účtu.

Burza má však i další výhody

web je v češtině stejně jako podpora, burza používá celou řadu českých bank k možným vkladům a výběrům reálných peněz, kdy platby peněz probíhají on-line. Výběry pěněz na vlastní bankovní účet prodávajícího je sice zadáván pracovníkem burzy ručně, nicméně platby probíhají v krátkém čase, a to i o sobotách a nedělích, pokud tyto transakce banka prodávajícího podporuje. My používáme banku FIO, kterou také burza upřednostňuje. Tato banka právě umožňuje převody mezi jednotlivými účty vedenými u nich i o víkendech.

Burza si vezme poplatek 0,5% z uskutečněného obchodu. Poplatky se s přibývajícím objemem obchodu za poslední měsíc snižují, ale snížení není nijak markantní a z pohledu výše poplatů z obchodu se burza řadí k těm dražším, ne-li nejdražším. Na této burze to však není tolik na závadu, protože short obchody, ve kterých jde o 1% až 2 procenta rozdílu ceny, se tu dělat nedají. Důvody jsme popsali výše.

MoonBit
Prosíme odpovězte v anketě.

Chcete s Bitcoiny obchodovat?
Ad