Kryptoměny.eu

Kryptoměny nejsou podvod.

Translate:

Rubriky

Podmínky obchodování s bitcoiny podle ČNB

Dotaz směřující na Českou národní banku

Je k obchodování s bitcoiny nebo k jejich směně potřebné povolení ČNB?

Data evidovaná v protokolu bitcoin („bitcoin“) nemají charakter pohledávky držitele bitcoinů za jinou osobou, nejsou to tedy bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze, resp. peněžní prostředky.

Nákup či prodej bitcoinů na vlastní účet nepředstavuje žádnou z platebních služeb ani bezhotovostní obchod s cizí měnou. Stejně tak nepředstavuje žádnou platební službu ve smyslu provedení transakce v rámci protokolu bitcoin (např. zaslání určitého množství bitcoinů jinému uživateli protokolu) ani „vedení účtu v bitcoinech“ (kdy za vlastníka bitcoinů spravuje jeho bitcoiny, typicky v rámci „virtuální peněženky“ na internetové stránce, jiná osoba).

V případě směny (resp. nákupu) bitcoinů za české koruny nebo jinou měnu také nejsou splněny znaky směnárenského obchodu, který je definován jako „směna bankovek, mincí nebo šeků znějících na určitou měnu za bankovky, mince nebo šeky znějící na jinou měnu“, tj. není splněn znak hmotné podoby předmětu směny ani znak „znějící na určitou měnu“.

Shora uvedený text je zkrácené znění odpovědi ČNB. Celý text odpovědi si je možno přečíst zde.

Bitcoin posiluje

Příznivci virtuální měny Bitcon si  mnou ruce.  Od začátku října 2015, kdy byl kurs Bitcoinu kolem 230 USD, se jeho cena v průběhu měsíce vyšplhala až na víc než 410 USD. Investoři, kteří dlouhodobě tuto virtuální měnu drží si tak připisují velmi slušné zisky. Těžko odhadovat, co je příčinou tohoto jevu. Mohou to být blížící se Vánoce, protože obchodníků přijímajících Bitcoiny neustále přibývá. Na grafické znázornění vývoje ceny Bitcoinu se podívejte zde.

Vykradená burza???

Co se stalo na burze Bitstamp? Našel jsem na internetu zprávy, že burzu hackeři vykradli? Tady na tomto webu je uvedeno, že je burza bezpečná a pak tohle???  Admine, můžeš mi odpovědět?

 

Bitcoine – kam vede tvá cesta?

Bitcoin slaví své páté narozeniny.pic01

Co s tím a jak dál?

Takovouto otázku si klade řada příznivců i zarputilých odpůrců Bitcoinu i všech elektronických měn. Pravda se hledá jen těžko. Za svůj vývoj zaznamenal Bitcoin strmé vzestupy i strmé pády. Své stanovisko k Bitcoinu se snaží najít i řada vlád světa. Některé vlády se jej snaží zakázat, některé to již udělaly, ale Biotcoin žije dál. A nejen to.  Rozšiřuje se okruh jeho uživatelů, a to jak platících, tak i Bitcoin přijímacích. Navzdory všem odpůrcům Bitcoin žije dál. Tak, jak jej některé vlády zakazují nechápajíce rozvoj digitálního světa, naopak některé vlády se staví k Bitcoinu čelem a snaží se jej přijmout jako realitu včetně toho, jak zdanit příjmy vyplývající z používání Bitcoinů.

Náš soused, Spolková republika Německo legalizovala Bitcoins jako „alternativní měnu“ a upravila jeeho používání. To je pro nadšence pro Bitcoin dobrá zpráva. Naopak Čína používání Bitcoinů zakázala, avšak bez valného úspěchu. Stejnou cestou se snaží vydat i Rusko.

Problematika Bitcoinu a všech cryptoměn s ním spojených zcela jistě přinutí další a další mocipány světa vyrovnat se se skutečností, že se Bitcoin stal realitou, byť jen virtuální. Do této reality však nemůže žádná z vlád a dalších autorit  nijak zasahovat, nijak ji nemůže regulovat. Vše záleží jen na neviditelné ruce trhu, co se bude dít dál.

Pokusy krádeží BTC

Pozor na podvod

Uživatelé Bitcoins možná v poslední době zaznamenali ve své e-mailové schránce výzvu k dodatečné autorizaci své bitcoinové peněženky, kterou mají zřízenu u Blockchainu, případně i někde jinde s hrozbou, že pokud peněženku neautorizují, bude nenávratně zrušena a všechny Bitcoins budou ztraceny. Blockchain však žádné takové výzvy zásadně nerozesílá, protože bitcoinové peněženky není třeba nikde autorizovat. My osobně jsme obdrželi takovýto e-mail již nejméně ve čtyřech případech.

Naše rada zní:

Nikdy na takovýto e-mail nereagujte. Pokud kliknete na odkaz s cílem svoji peněženku autorizovat, budete vyzváni k zadání jednak adresy peněženky, ale také k zadání veřejného i soukromého klíče. Pokud  podvodný e-mail uposlechnete, můžete se se svými bitcoins rozloučit. neznámé oésobě jste právě sdělili vše potřebné, aby vaše Bitcoins převedl zcela anonymně do své peněženky.

Vánoce se blíží

Polemika nad tím, co s kurzem BitCoinu udělá nadcházející období, je velmi složitá. Podíváme-li se do loňského roku, v období listopadu až prosince cena BitCoinu vystoupala k hranici 1.000 USD. Lze očekávat, že tomu tak bude i letos? Domnívám se, že nikoliv, i když u BitCoinu nikdy nikdo neví, jak se „splaší“ jeho kurz vůči americkému dolaru. Pravdou je, že vysoká cena BitCoinu se udržela už zhruba od listopadu 2013 do února 2014, kdy začal její celkem strmý pád. Na začátku prosince 2014 se cena již delší dobu pohybuje kolem 380 USD a po delší dobu se zdá být vcelku stabilní.

Jenže ovlivní cenu BotCoins na burze právě nastávající období horečných nákupů. Je třeba si uvědomit, že řada firem a dokonce i institucí zejména ve světě, již přijímá BotCoins jako platidlo. Jenže tyto firmy nejsou spekulanti na burze. Tyto firmy své obdržené BitCoins na burze velmi rychle realizují a směňují je za reálné peníze. Takže se domnívám, že platí nepřímá úměra. Čím více obchodních míst, která BitCoin přijímají, tím více to ovlivňuje snižování jejich kurzu. Na burzách vzniká přetlak v nabídce, která táhne cenu dolů.

Je to ovšem fakt, se kterým je třeba se smířit. Vezmeme-li v úvahu, že na začátku prázdnin byla cena BitCoinu na burze kolem 620 USD a během dvou měsíců spadla až na 310 USD, aby následně postupně vyšplhala k dnešní 380 USD, vykazuje cena BitCoinu vysokou volatilitu s její vývoj je, domnívám se, nepředvídatelný.

Ač nejsem finanční analitik ani dobrý znalec burzovního prostředí, domnívám se, že zdrženlivost ve spekulativních nákupech BitCoins povede spíše ke ztrátám, než k zisku.  I když……u BitCoins nikdy nikdo neví. Pokud nemáte křišťálovou kouli v ruce a kočku za krkem, je odhad ceny skutečně náročný oříšek.

Bitcoiny bude možné platit na poště

Bitcoiny bude možné platit i na poštách a v trafikách pomocí nové aplikace.

V naší republice bude brzy možnost zaplatit za Bitcoiny na poštách nebo v trafikách pomocí terminálů společnosti Sazka. Značně se tím rozšíří možnosti v používání Bitcoinů. Do současné doby bylo možno získat Bitcoiny pouze dolováním nebo nákupem na burzách případně nákupem od svého známého. Rozšířením možností nákupu Bitcoinů tak výrazně vzroste možnost jejich používání. Ostatně v České republice již funguje i několik bankomatů na Bitcoiny.

Tato zpráva byla převzata z deníku Hospodářské noviny. Celý článek je možno si přečíst zde.

MoonBit

Prosíme odpovězte v anketě.

Chcete s Bitcoiny obchodovat?
Ad